Ostaszków-Miednoje-Moskwa-Katyń-ROSJA

 OSTASZKÓW – MIEDNOJE – MOSKWA – KATYŃ -ROSJA

TERMIN:
31.03-06.04.2019

Program wycieczki:

DZIEŃ I: WARSZAWA – DYNEBURG

godz. 6.00 spotkanie uczestników na parkingu przed Muzeum Techniki (Pałac Kultury i Nauki), godz. 6.15 odjazd na trasę i zwiedzanie: DYNEBURG: dawna stolica Polskich Inflant; szkoła polska, Krzyż Legionów ustawiony 11 listopada 1992 r.na cześć żołnierzy polskich walczących w 1920 r. o wolność Łotwy przeciw bolszewikom, twierdza. Przyjazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ II: DYNEBURG – REZEKNE – WIELKIE ŁUKI

Po śniadaniu wyjazd na tresę i zwiedzanie : REZEKNE (Rzeżyca): zwiedzanie polskiej szkoły. Przejście graniczne Łotwa – Rosja. Przyjazd do Wielkich Łuk. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ III: WIELKIE ŁUKI – OSTASZKÓW – MIEDNOJE – TWER

Po śniadaniu wyjazd na trasę i zwiedzanie miejscowości: OSTASZKÓW – miasto położone ok.190 km od Tweru; kilkanaście km od Ostaszkowa na jednej z wysp na Jeziorze Seliger w pomieszczeniach poklasztornych prawosławnego monastyru NIŁOWA PUSTYŃ został zlokalizowany obóz polskich jeńców; jeńcami byli przede wszystkim policjanci i funkcjonariusze Służby Granicznej, Służby Więziennej, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza. Zwiedzanie monastyru. MIEDNOJE – miejscowość położona nad rzeką Twiercą; na terenie ośrodka rekreacyjnego kalinińskiego NKWD w dniach 05.04.-14.05.1940 r. pogrzebano 6.288 jeńców z obozu w Ostaszkowie; 2 września 2000 r. otwarty został Polski Cmentarz Wojenny; złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Przyjazd do Tweru. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ IV: TWER – MOSKWA

Po śniadaniu zwiedzanie TWERU (w latach 1931-1990 miasto Kalinin): w kwietniu i maju 1940 r. w pomieszczeniach piwnicznych siedziby zarządu obwodowego NKWD przy ul. Sowieckiej 6 wykonywano egzekucje na polskich jeńcach. Wędrówka po mieście, m.in. ul. Sowiecką. Przyjazd do MOSKWY. Spotkanie z miejscowym przewodnikiem polskojęzycznym i zwiedzanie: Kreml – Armata Carska, Dzwon Carski, zbrojownia, Plac Łubiański, Plac Czerwony – Sobór Kazański, cerkiew Wasyla Błogosławionego (z zewnątrz). Objazdowa wycieczka po mieście: Wzgórza Worobiowe, Uniwersytet Moskiewski. Przyjazd do hotelu. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg

DZIEŃ V: MOSKWA – SMOLEŃSK

Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Moskwy: cmentarz Doński – symboliczny grób gen. Leopolda Okulickiego. Czas wolny na Arbacie (około 2 godzin). Wyjazd do Smoleńska. SMOLEŃSK: lotnisko Siewiernoje – miejsce tragedii samolotu z delegacją polską w dniu 10.04.2010 r. – złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Przejazd do hotelu na obrzeżach Smoleńska; zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ VI: SMOLEŃSK – KATYŃ – MIŃSK (Białoruś)

Po śniadaniu spotkanie z miejscowym przewodnikiem polskojęzycznym i zwiedzanie SMOLEŃSKA: przejazd przez miasto z pokazaniem najważniejszych zabytków: Kreml – Twierdza Smoleńska, sobór Piotra i Pawła (XII w.) oraz zwiedzanie soboru Uspieńskiego. KATYŃ: las katyński zwany uroczyskiem Kozie Góry leży po obu brzegach Dniepru, na 10-kilometrowym odcinku od Gniezdowa do wsi Katyń. W końcu lat 20. zlokalizowano tu ośrodek wypoczynkowy NKWD. 4 lub 5 kwietnia 1940 roku dokonano pierwszych rozstrzeliwań jeńców polskich z obozu w Kozielsku. 28 lipca 2000 roku otwarto i poświęcono Polski Cmentarz Wojenny, na którym w sześciu mogiłach zbiorowych i dwu generalskich spoczywa 4.412 oficerów WP. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. KUROPATY (Białoruś): uroczysko na obrzeżach Mińska, miejsce stracenia wielu tysięcy Polaków i Białorusinów. Przejazd główną arterią miasta Prospektem Niezależności. Zakwaterowanie w hotelu w centrum miasta. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ VII: MIŃSK – BRZEŚĆ – WARSZAWA

Po śniadaniu zwiedzanie MIŃSKA: Stare Miasto (zw. Górnym Miastem) – archikatedra katolicka pw. NMP, katedra prawosławna – sobór św. Ducha, d. dwór Wańkowiczów, dom – miejsce kilkunastoletniego pobytu Stanisława Moniuszki. kościół św. św. Szymona i Heleny zw. „czerwonym kościołem”. Czas wolny.

Przejście graniczne Brześć – Terespol.

Planowany przyjazd do Warszawy ok. godz. 22.00

Cena:

1.765 PLN
1.710 PLN członkowie PTTK, Seniorzy

Cena zawiera:

przejazd autokarem lub busem na całej trasie, 6 noclegów wg programu (pokoje 2-3-osobowe z łazienkami), wyżywienie: obiadokolacje i śniadania (6x), ubezpieczenie NNW i KL, obsługę pilota na całej trasie.

Cena nie zawiera:

wizy białoruskiej tranzytowej 60 PLN, wizy rosyjskiej 360 PLN, usługi przewodników miejscowych, biletów wstępu do zwiedzanych obiektów . 65 EUR przy grupie do 25 osób

60 EUR przy grupie powyżej 25 osób

ZAPRASZAMY!!!