Manufaktura Papieru Czerpanego, robimy papier

Rodzaj wycieczki: Wycieczka jednodniowa

Ilość dni: 1

Grupa wiekowa: Szkoła podstawowa klasy 1-3, Szkoła podstawowa klasy 4-6

Cena za osobę przy grupie 20 – 25 osób Cena za osobę przy grupie 30 – 35 osób Cena za osobę przy grupie 40 – 45 osób Cena za osobę przy grupie 50 i więcej osób
od 96,-zł/os. od 80,-zl/os. od 70,-zł/os. od 65,-żł/os.

Opis wycieczki

(Informacja Manufaktury)

Podczas warsztatów wyczerpiemy arkusze papieru wykorzystując urządzenia z XIV i XV wieku. Posłuchacie o historii papieru w Polsce i na świecie. Dowiecie się co to jest filigran i znak wodny! Będziecie mogli poznać różnice pomiędzy pergaminem, papirusem a papierem czerpanym. Wspólnie spróbujecie sił w niezwykłej starej metodzie introligatorskiej barwienia papieru na wyciągu z glonów. Z warsztatów wyjdziecie z kartką papieru czerpanego oraz  barwionym papierem w fantazyjne wzory!

Zapraszamy Was serdecznie!

Przebieg warsztatów

  1. Wykład/ opowiadanie  dotyczące zagadnień związanych z historią papieru.
  2. Pokazy ręcznego czerpania papieru na sicie – warsztaty czerpania papieru wykorzystujące materiały i urządzenia odtworzone z XIV I XV wieku. Osoby biorące udział w pokazie mają możliwość wypróbowania swoich sił w zaczerpnięciu arkusza papieru z filigranem oraz papieru ozdobnego np. z płatkami kwiatów, cekinami, kolorowymi wycinankami. Aby pokaz był bardziej atrakcyjny w okresie wegetacji roślin proponujemy układanie kompozycji kwiatowych na wyczerpanym papierze.
  3. Pokaz barwienia papieru czerpanego (tzw. marmoryzacji).
    Barwne i bardzo efektowne warsztaty wraz z wykładem dotyczącym historii oraz sposobów wykorzystania takiego papieru w życiu codziennym. Jest to zapomniana metoda barwienia papieru czerpanego wykonywana na gęstym wyciągu karagenu (wyciąg z glonów morskich). Kartki barwione tą metodą ozdabiały stare księgi – wyklejki oraz okładki.

Po warsztatach organizujemy zwyczajowo konkurs z wiedzy o papierze z nagrodami ufundowanymi przez Manufakturę Papieru Czerpanego.
Warsztaty odbywają się w ciągu całego roku w pracowni papierni.
Koszt wycieczki zawiera przejazd autokarem (np. z  Otwocka, Warszawy) (W cenie autokar, opłaty parkingowe, usługa pilotarsko – przewodnicka) plus bilet wstępu 39,-zł/os.