Ogród Botaniczny w Powsinie

Rodzaj wycieczki: Wycieczka jednodniowa

Ilość dni: 1

Grupa wiekowa: Szkoła podstawowa 1-3, Szkoła podstawowa 4-6, Gimnazjum, Liceum, Dorośli, Seniorzy, Wszyscy

Cena za osobę przy grupie 20 – 25 osób Cena za osobę przy grupie 30 – 35 osób Cena za osobę przy grupie 40 – 45 osób Cena za osobę przy grupie 50 i więcej osób

Opis wycieczki

Od 1990 roku udostępniono szerokiej publiczności okazy Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie. Wycieczki oprowadzane są przez pracowników Ogrodu.

W arboretum znajduje się ok. 1900 taksonów: drzewa, krzewy i pnącza z różnych kontynentów. Jedną z głównych kolekcji są  różaneczniki (360 taksonów), zarówno zimozielone jak i azalie. Obszerna jest także kolekcja magnolii. Znajdują się tam dość duże populacje metasekwoi chińskiej oraz różnych form kosodrzewiny.

Wśród roślin ozdobnych można wyróżnić rozarium, obejmujące 590 gatunków i odmian róż. Jest to największa tego typu kolekcja w Polsce, stanowiąca zarazem Narodową Kolekcję Róż. Znajdują się w nim także stare odmiany, uprawiane obecnie bardzo rzadko: róże damasceńskie, burbońskie, portlandzkie i remontanty. Kolekcja roślin cebulowych i kłączowych obejmuje przede wszystkim irysy (300 taksonów), lilie (134 taksony) i dalie (100 taksonów). Ogród bylinowy, zakomponowany na urozmaiconym wzniesieniami i stawikami terenie o powierzchni ok. 1 ha, obejmuje około 800 taksonów.

W kolekcji flory polskiej naczelne miejsce zajmuje roślinność górska. Prezentowana jest na trzech specjalnie usypanych wzniesieniach, odpowiadających Tatrom,Pieninom i Bieszczadom. Teren jest otoczony zagajnikami limby i kosodrzewiną.

Rośliny użytkowe znajdujące się w ogrodzie to przede wszystkim drzewa i krzewy owocowe, w tym ponad 500 starych, obecnie już nieuprawianych odmian jabłoni. Niektóre z nich pochodzą z XVI i XVII wieku. Prezentowana jest także kolekcja warzyw, w tym roślin dyniowatych i psiankowatych.

W szklarniach o powierzchni ok. 2000 m² zgromadzone są rośliny klimatu ciepłego (ok. 2000 taksonów), m.in. rośliny cytrusowe, paprocie drzewiaste i epifity. W części pustynnej prezentowane są kaktusy i inne sukulenty.

Arboretum

W arboretum znajdują się m.in: mikrobiota syberyjska, cedrzyńce kalifornijskie, cypryśniki błotne, głowocisy japońskie, mamutowiec olbrzymi, szydlice japońskie, cyprysiki groszkowe, żywotnikowce japońskie oraz dwa cedry himalajskie. Na terenie kolekcji roślin wrzosowatych, która znajduję się tuż koło arboretum, rosną szydlice,kuningamie chińskie i sośnice

Kolejnym punktem imprezy jest uzdrowisko Konstancin. Poznajemy tężnie, słynne wille konstancińskie, spacerujemy po parku zdrojowym.   Założone w 1917 roku jest jedynym uzdrowiskiem na terenie Województwa Mazowieckiego.  Położone jest na terenie Gminy Konstancin – Jeziorna w obrębie Kotliny Warszawskiej, ok. 20 km od Warszawy nad rzeką Jeziorką. Na szczególną uwagę zasługują tężnie zlokalizowane na terenie miejscowego parku. Oglądamy również słynne wille Konstancina – Jeziornej.

Cena od 35,-zł. Wycieczka trwa ok. 5 godzin. Wymaga wcześniejszej rezerwacji