Rodzaj wycieczki: Wycieczka jednodniowa
Ilość dni: 1
Grupa wiekowa: Szkoła podstawowa klasy 1-3, Szkoła podstawowa klasy 4-6, Szkoła podstawowa klasy 7-8, Liceum, Dorośli
Cena za osobę przy grupie 20 – 25 osób | Cena za osobę przy grupie 30 – 35 osób | Cena za osobę przy grupie 40 – 45 osób | Cena za osobę przy grupie 50 i więcej osób |
od 160,-zł. | od 145,-zł. | od 120,-zł. | od 110,-zł. |
Wycieczkę rozpoczynamy w Kozienicach. Tu możemy odwiedzić miejscowe muzeum regionalne oraz obejrzeć pozostałości dawnego zespołu pałacowego z parkiem z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego. Znajduje się w nim najstarszy pomnik w Polsce poświęcony urodzinom w tym miasteczku 1 stycznia 1447 r. króla Zygmunta I Starego, którego matka schroniła się tutaj wraz z dworem przed zarazą morową w Krakowie. Upamiętniono także wysłane z Kozienic do Czerwińska łodzie – elementy mostu łyżwowego, po którym przeprawiło się przez Wisłę wojsko Władysława Jagiełły zmierzające pod Grunwald.
Puszcza Kozienicka to 15 rezerwatów przyrody z ponad 200 letnimi drzewostanami o łącznej powierzchni blisko 13 tys. ha, na których znajdują się najciekawsze i najbogatsze zbiorowiska roślinne. W 1983 roku utworzono Kozienicki Park Krajobrazowy. W miejscowości Augustów znajduje się izba Dydaktyczno-Muzealna Puszczy Kozienickiej, a obok miniaturowy ogród botaniczny i wystawa narzędzi przeznaczonych do prac leśnych, a także wagoniki dawnej kolejki leśnej. Stąd czarnym szlakiem turystycznym o długości 4, 8 km w jedną stronę możemy dojść drogą wśród pól i lasów do jednego z rezerwatów Źródła Królewskie, z których według podań korzystał Władysław Jagiełło i jego dwór w czasie licznych polowań w tej puszczy. W pobliże rezerwatu można także dojechać samochodem, a dalej przejść kilkaset metrów. Z drogi Kozienice-Radom za Augustowem skręcamy w lewo przy drogowskazie „Leśniczówka” i jedziemy ponad 2 km na parking przy leśniczówce, gdzie w sezonie letnim czynny jest również bar. Na polanie są ławki i stoły, można, więc spokojnie odpocząć i posilić się. Tutaj też zaczyna się ścieżka dydaktyczna „Królewskie Źródła”. Podziwiamy tu zarówno naturalny drzewostan puszczański jak również malowniczy przełom rzeczki Zagożdżonki, a po drewnianych schodkach schodzimy nad rzeczkę, aby spojrzeć na żeremia bobrów.. Na tego rodzaju spacer po Puszczy trzeba rezerwować sobie od 3 do 4 godzin. W programie wycieczki mamy ognisko z kiełbaskami.